Дори и най-малкото и организирано преместване може да се сравни със стихийно бедствие. Трудно е дори за възрастните. Децата често са съвсем забравени. Родителите са напълно ангажирани с пренасянето на багажа, превоза, решаване на юридически въпроси. В такъв момент децата остават сами със себе си и собствения стрес. Този стрес може да стане продължителен и хроничен, да се отрази зле на здравето на детето и семейните отношения. Погрешно се счита, че децата понасят смяната на мястото за живеене. Доказано е, че децата от предучилищна възраст преживяват преместването най-тежко от всички. Причината за това е, че у малките деца не са добре развити навиците им за общуване и изграждане на нови контакти. Стр
...
Read more »
2022-04-17
Колкото по-рано проведете разговор за новия член на семейството, толкова по-добре. Бъдете спокойни, говорете уверено за да не изплашите детето. Същевременно бъдете готови за неочаквана реакция. Към разговор подхождате съобразно възрастта на детето.
- от 1,5 г. обяснявате максимално просто и достъпно. Детето все още не разбира всичко, но сте длъжни да говорите.
...
Read more »
2022-04-17
Почти всички деца се стремят да бъдат първи във всяко състезание: кой пръв се облече, яде, тича и т.н., да не говорим за игри, в които в резултат на загуба децата изпитват всеобщо разочарование. Реакциите на поражението са различни: някои стискат юмруци и потрепват устни, някои имат сълзи в очите, а някои дори изпадат в истерия. Най-неприятното е, че детето често губи интерес към това, което не се е получило. Родителите, за да не разстроят детето, често специално му признават победата - нека се радва. Това не е вариант, защото извън къщата винаги има някой, който ще бъде по-силен, по-пъргав и по-умен.
...
Read more »
2022-04-17
Механизмът на детската психика е едновременно съвършена и уязвима. Как работи - децата разделят света на лошо и добро. Доброто обичат и ценят, а лошото – не.
Децата обобщават. Изводите, които правят децата за всеки частен случай, неизбежно се валидизира за всичко останало. Така мозъкът им се справя с големия обем от информация.
...
Read more »
2022-04-17
Детето развива агресия, когато – го бият, издевателстват над него, принудено е да изпитва незаслужен срам, родителите редовно го лъжат, стават свидетели на родителско пиянство и побой, възпитават го в двоен морал, родителите не са взискателни и неавторитетни за детето, родителите нямат изградена доверителна връзка, настройват детето един срещу друг, родителите не общуват с детето, на детето му е забранено да кани свои приятели в дома си, родителите проявяват малка грижа и опека, живеят свой живот и детето се чувства необичано.
Агресивното поведение определяме по определени Критерии за агресивност.
1. Често губи самоконтрол.
2. Често спори, ругае с възрастните.
3. Често отказва да спазва правила.
4. Често целенасочено дразни другите.
5. Често обвинява другите за своите грешки.
6. Често се сърди и отказва да направи каквото и д
...
Read more »
2022-04-17
Децата обичат без съмнение. Прегръщат се без предупреждение. Смеят се без да се замислят.
„Агресия – това е отчаянието на едно дете, което търси признание и любов“ – д-р Гизела Еберлайн /книга – "Страхове при здрави деца"/
Агресивното дете, както всяко друго има нужда от ласка и подкрепа от възрастен, защото агресията му е отражение на вътрешен дискомфорт и неумение да реагира адекватно на събитията в живота му. Това дете живее с усещането за отхвърляне, чувства се ненужно. Стремежът му е да стане любим и необходим. Чрез агресивното поведение детето търси начин да привлече вниманието на възрастните и връстниците си. За съжаление, начините му нямат добър резултат, а детето не знае как да ги подобри.
Ние често употребяваме изразът „Няма да правиш така!“ - но има просто упражнение. Представете си частицата „не“ – как изглежда, буквите и детето, което стои пред вас и не може да чете, не знае буквите. То мисли с образи. Затова, когато кажем „слон“, то си представ
...
Read more »
2022-04-17
|